Göğüs büyütme

İmplantlarla meme büyütme

Göğüs büyütme ameliyatı bir dizi faktör nedeniyle bir kadın için hayati hale gelebilir: kansere bağlı meme kaybı, doğuştan anormallikler, doğal küçük göğüsler, meme bezlerinin az gelişmişliği, emzirmeden sonra ani kilo kaybı veya meme hacmi kaybı. Göğüsleri büyütme arzusu çoğu zaman sadece adil cinsiyetin bir hevesi değil, aynı zamanda vücudun bu bölgesi ile ilişkili birçok kompleksi yenme arzusudur. Modern plastik cerrahi her geçen gün gelişmektedir ve kadınlara meme boyutunu büyütme sorununu çözmek için birçok seçenek sunabilir.


Meme büyütme için cerrahi erişim yöntemleri:

 • Aksiller yöntem (aksiller)memenin bütünlüğünü ve ayrıca meme hassasiyetini korumanıza izin verir. Ameliyat sonrası yara izi göze çarpmayan bir bölgede bulunur. Bu yöntemin dezavantajı başarılı bir meme büyütme operasyonu için cerrahın yüksek profesyonelliği ve iyi bir endoskopik ekipman gerekmesidir. Aksiller yöntemi kullanırken, implantı doğru şekilde konumlandırmak son derece zordur.
 • Periareolar yöntemimeme başının areolasının alt sınırı boyunca, pigmentli ve boyasız cilt arasında bir kesi içerir. Bu yöntemle meme büyütme, süt kanallarının ihlali riski bulunduğundan, halihazırda çocuğu olan kadınlar için uygundur. Periareolar yöntem küçük implantlar için uygundur. Avantajı, cerrahın aynı zamanda ek kesi yapmadan meme başı estetiği yapabilmesidir.
 • Submammary yöntemien güvenli meme büyütme yöntemlerinden biridir. Cerrah, implantı yerleştirmek için kadının göğüs kıvrımına bir kesi yapar. Böylece cerrahın implant yatağının oluşumuna rahat erişimi sağlanır. Bu yüzden onu en uygun şekilde konumlandırıyor. Meme büyütme ameliyatı sonrası iz, memenin doğal kıvrımı tarafından gizlendiği için görünmezdir. Hepsinden iyisi, bu meme büyütme ameliyatı yöntemi, belirgin göğüs kıvrımı olan kadınlar için uygundur.
 • Göbek erişimipopüler değil çünküsadece alaka düzeyini kaybetmiş olan salin solüsyonu ile doldurulmuş implantları kurmanıza izin verir. Bu yöntemin özü, implantların göbek deliğinin üstündeki bir kesiden yerleştirilmesidir. Cerrah, endoprotezler için deri altında göbekten göğse kadar özel endoskopik tüneller oluşturur. İmplantlar içlerinden göğüs cebine taşınır ve bundan sonra salin ile doldurulur. Bu yöntemin avantajı göğüs bölgesinde yara izi ve izlerin tamamen olmamasıdır.
 • Transabdominal erişimhastanın vücudunda ek kesiler yapmamak için abdominal plastik cerrahi ile birlikte kullanılır. Bunun için cerrah, implantı karın ön duvarındaki bir kesiden yerleştirir. Bu yöntemin avantajı göğüste herhangi bir iz olmamasıdır.

Meme büyütme sonrası emzirme

Koltuk altı veya meme altı yöntemi ile meme büyütme ameliyatı sırasında memenin süt kanalları rahatsız edilmez, bu nedenle kadın genetik olarak emzirmeye yatkın ise gelecekteki çocukları için korkmayabilir. Tek sınırlama, meme büyütme ameliyatı sonrası gebelik planlamasının implantlarla meme büyütme işleminden 1-2 yıl sonra başlamaması gerektiğidir.

Meme büyütme endikasyonları

 • Emzirmeden sonra meme pitozu;
 • Ağırlıktaki keskin bir düşüşün bir sonucu olarak memenin pitozu;
 • Az gelişmiş meme bezleri (göğüs hipoplazisi);
 • Kansere bağlı meme bezlerinin kaybı;
 • Hastanın daha büyük göğüslere sahip olma isteği.

Göğüs büyütme için implant çeşitleri

İki tipteki implantları ayırt etmek gelenekseldir: anatomik ve yuvarlak. Hepsinin kabukları pürüzlü veya pürüzsüzdür. Hangi tipin kullanılacağı her zaman cerrah ile görüşülür. Uzmanlar, implantların boyutunu mililitre cinsinden ölçülen hacme göre böler. İmplantlar, fizyolojik özelliklerine göre her hasta için kesinlikle ayrı ayrı seçilir.

Göğüs büyütme için hazırlık

Bir kadının büyütme mamoplastisine hazırlanabilmesi için, cerrahi müdahalenin özelliklerini ve inceliklerini ve elde edilmesi planlanan sonucu anlatacak bir uzmanla yüz yüze görüşmeye ihtiyaç vardır. Bundan sonra, hasta bir dizi test için gönderilir: genel bir kan ve idrar testi, HIV için kan, hepatit, sifiliz, biyokimyasal bir kan testi ve çalışmalar: EKG, florografi, bir mamolog, jinekolog ve anestezist ile konsültasyon. Test sonuçları, bir kadında meme büyütme kontrendikasyonlarının varlığını tespit etmeyi mümkün kılar. Uzman ayrıca, meme büyütme ameliyatı için hazırlık olarak kötü alışkanlıklardan vazgeçmeye değer olduğunu bildirir: iki hafta içinde alkol ve sigara. Estetik ameliyattan önceki gün yemek yiyip içemezsiniz.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatının planlandığı gün, ameliyata hazırlık için zamanın olması için hastanın tercihen önceden kliniğe gelmesi gerekir. Göğüs büyütme işleminden hemen önce cerrah, daha önce seçilen ameliyatı yapma yöntemine göre kadının vücudunda işaretler yapar. Bunlar meme başı areolasının alt kenarındaki noktalı çizgiler, meme kıvrımı alanındaki çizgiler vb. Olabilir. Tüm hazırlık faaliyetleri tamamlandığında hastaya genel anestezi uygulanır. Daha sonra meme bölgesi dezenfekte edici bir solüsyonla tedavi edilir ve büyütme mamoplastisi başlar. Bunu yapmak için cerrah, memenin en iyi görünümünü elde etmek için işaretlere göre neşter ile kesiler yapar, önceden hazırlanmış implantları optimum şekilde yerleştirir. Büyütme mamoplastisi sonunda kesilere dikişler ve bandaj uygulanır, ardından kadına kompresyon giysisi giydirilir. Toplam çalışma süresi iki saati geçmeyecektir, bu bireyseldir.

Meme büyütme operasyonu sonrası nasıl davranmalısınız?

Plastik meme büyütme işleminden hemen sonra hasta hastanede kalmaktadır çünküoperasyon genel anestezi altında yapılır. Daha sonra yaklaşık 1-1, 5 hafta, dikişler alınana kadar kadının her gün pansuman için gelmesi gerekecektir. İlk hafta hasta göğsünde ağırlık ve ağrı hissedebilir ancak bu tamamen normaldir çünkübu dönemde meme bezlerinin şişmesi devam eder. Cerrah, kadının sağlığını rahatlatmak için ağrı kesiciler reçete eder. Yaklaşık bir buçuk ay sürecek rehabilitasyon döneminde kompresyon iç çamaşırı giymenin gerekli olduğunu, ödemin gelişmesini önleyeceğini, implantları yerinde tutacağını ve hayatı kolaylaştıracağını unutmayınız. Zamanla ödem azalacak ve daha sonra meme büyütmenin gerçek sonuçlarını değerlendirmek mümkün olacaktır. Sadece cerrahın izninden sonra kompresyon sütyeni giymeyi bırakmaya değer, daha sonra operasyondan sonra kolay ve hızlı bir iyileşme gelmesi uzun sürmeyecek.

Büyütme mamoplastisinden sonra neden kompresyon giysilerine ihtiyacınız var?

Sıkıştırma iç çamaşırı, üstüne sabitleme bandı bulunan elastik liflerden yapılmış özel bir sütyendir. Büyütme mamoplastisi sonrasında kadının göğsüne implantlar için doğal bir kapsül oluşturacak şekilde takılır. Bu iç çamaşırı sayesinde meme implantları doğru pozisyonda sabitlenir ve hareket etmez. Sütyen pektoralis majör kasına baskı yaptığı için ameliyat sonrası şişlik gelişemez. Tüm kadınların kompresyon iç çamaşırlarını normal bir spor üst ile değiştirmesi mümkün değildir, bundan önce cerrahınıza danışmalısınız.

Meme büyütme ameliyatından hemen sonra nelerden vazgeçmelisiniz?

 • Ağır nitelikte fiziksel aktivite;
 • Ağır nesneleri kaldırmak;
 • Spor aktiviteleri;
 • SPA uygulamaları, banyo, sauna;
 • Güneşlenmek, açık suda yüzmek;
 • Yan yat, yanına dön.

Meme büyütme sonrası olası komplikasyonlar

 • Seromlar, hematomlar;
 • İmplantın yer değiştirmesi, belirgin konturu;
 • Kapsüler kontraktür;
 • Keloid izleri;
 • Meme uçlarında ve memelerde hassasiyet kaybı.

Ameliyattan sonra dikişler nasıl sürülür?

Meme büyütme işleminden sonra dikişlerin başarılı bir şekilde iyileşmesi için, özel ürünler ve merhemler kullanmak gerekli olmamakla birlikte, bunlara özen gösterilmesi yeterlidir.

Meme büyütme ameliyatı için kontrendikasyonlar:

 • Diabetes mellitus ve tüberküloz;
 • Onkoloji;
 • Akut dönemde kronik ve bulaşıcı hastalıkların varlığı;
 • Artmış kan basıncı;
 • Zayıf kan pıhtılaşması;
 • Yara izi eğilimi;
 • Varisli damarlar;
 • Emzirme dönemi;
 • Gebelik;
 • Adet;
 • HIV, hepatit, sifiliz;
 • 18 yaşından küçük yaş.

Soru cevap

Göğüs büyütme ameliyatından ne kadar sonra seks yapmaya başlayabilirsiniz?

Estetik ameliyattan bir ay sonra samimi hayatınıza devam etmemelisiniz. Bunun nedeni, ilişki sırasında kanın memeye akmasının yanı sıra memenin hareket edebileceği ek fiziksel aktivitedir. Hiçbir durumda sıkılmamalıdır.

Operasyondan sonra güneşlenebilir miyim?

Zamanla dikişler iyileşip beyazlaşana kadar bunu yapmamalısınız. Güneş onları doğrudan etkilemese bile, bir kadın uzun süre dışarıda kalmamalıdır.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası egzersiz yapabilir miyim?

Mümkün, ancak vücudun iyileşmesi zaman alacaktır. Bir buçuk ay sonra bile, dikkatli egzersiz yapmaya değer ve pektoral kasları hiç yüklememelisiniz.

Meme büyütme ameliyatı sonrası ne zaman duş alabilirim?

7 gün sonra. Ancak yine, asıl önemli olan tüm hareketleri dikkatlice yapmaktır, ayrıca cerrahınıza danışmak daha iyidir.